עלי בטון

יצקנו באשלים חניה, למנהלת משתלה לצמחי מדבר. לא פלא שהבטון החלקלק הוטבע בעלים ופרחים מהגינה הסמוכה. הצמחים יעלמו תוך יום-יומיים ורק טביעת צורתם תישאר.

לאחר תקופת האשפרה נחזור ונוסיף לבטון קצת צבע בצריבה.

גבס ורוד

אטמנו ובודדנו את מבנה ה״לבנטין״. התקנו חלונות ודלתות. רישתנו את תשתית מערכות המים והחשמל – ובשעה טובה הגיע עת הגמר. בו בבעת בחוץ (טיח צמנטי משוריין על גבי צמר עצים) ובפנים (גבס). הלוחות הורודים עשויים גבס בעל עמידות משופרת באש. עוביים כ-16 מ״מ, להבדיל מ-12.7 מ״מ בהתקנה טיפוסית, להשגת מישוריות מיטבית וחוזק רב לתלייה ובנגיפה.

מעבר חום – חלק 1

הוספנו לא מכבר מצלמה תרמית לארגז הכלים המעשי ואנחנו מתעדים איתה את סביבתנו כדי להדגים אדריכלות אקלימית טובה מהי.

 

צבע בהיר = חם

כהה = קר

 

אז הנה דוגמה ראשונה: 6 בבוקר, חורף, במדרשת בן גוריון. טמפרטורת האוויר כ-4 מעלות אך פניו החיצוניות של הבית בתמונה צנחו אל מתחת לאפס. קירות המבנה עשויים פלדה שעטופה, כמעט לגמרי, בלוחות בידוד עבים וטיח. קירות פינת הבית בהירים מאד מכיוון שבורח מהם חום רב. מה מסתתר מאחורי הטיח בפינת הבית? ממ״ד, עשוי הרבה בטון עם מעט טיח שמעורבבים בו פתיתי פוליסטירן מוקצף: טוב נגד מתקפת טילים אבל לא נגד מעבר חום.

 

אגב, חלונות האלומיניום עם תריסים סגורים. ניתן לראות שמבחינת מעבר חום הם עושים מעט לטובת הדיירים.

ויעטה הבית צמר

כך נראה בית כשהוא מתכסה ביום חורפי בשכבת צמר עצים (woodwool). לוחות הצמר הן תשתית לטיח ישראלי מסורתי ומוסיפות בידוד נוסף לגשרי הקור הנומינליים שקיימים ברכיבי שלד המבנה. הן עשויות כפיסי עץ דקיקים בשילוב צמנט ופסולת ״אבקה״ מתעשיית השיש באיטליה. דיסקיות פלסטיות עם מכסה מבודד לראשי הברגים מעגנות את הלוחות אל המבנה. באירופה, צמר עץ קיים כמוצר בניה מן המניין כבר מעל 100 שנה. בהר הנגב, זו הופעתו הראשונה.

Hebe Schiebe – חלק 3

והנה באה הכלה. אמנם שוקלת רבע טון, אבל בכל זאת יפהפייה. פילוסים, כיוונונים, אטימה ובשעה טובה יש דלת חדשה. בבית הזה תבוא דלת הרם-הזז אחת עם זיגוג בידודי כפול ואחת נוספת עם זיגוג בידודי משולש למען השוואת ביצועיהם התרמיים בחזית דרומית. לזגוגיות ציפויי Low-e, ציפוי הגנה משבירה ובתווך שביניהן תמהיל גז ארגון (90%) ואוויר (10%).

Hebe Schiebe – חלק 2

לפני שנכנסת הדלת, מבודדים בעזרת צמר סלעים אזורים שאליהם לא נוכל לגשת מאוחר יותר עם מכונת התאית.

 

עוטפים גם את המבנה בממברנת הגנה. לזאתי יש ערך Sd (התנגדות למעבר אדי מים) של 0.02 מ׳. כלומר, היא שוות ערך להתנגדות של 2 ס״מ אוויר… מה שאומר שבזמן שהיא מגנה על המבנה משטיפה לא רצויה של מים ורוח מבחוץ היא משחררת בקלות אדי מים מהפנים החוצה.

 

מעל הממברנה יבואו לוחות מבודדים כתשתית לטיח צמנטי משוריין.

Hebe Schiebe – חלק 1

״hebe schiebe״ בתרגום מגרמנית: ״הרם הזז״. אלו דלתות המרפסת מ-Unilux במיזם "לבנטין". ייחודן, מלבד מסגרותיהן עשויות העץ, נמצא במנגון ההזזה. בהפעלת ידית ארוכה מהרגיל ניתן להרים את אחת הכנפיים הכבדות ולהסיט אותה הצידה בתנועת יד קלה. כשהכנף חוזרת למקומה היא יורדת חזרה ונאטמת אל המפתן.

 

הכנו מבעוד מועד מגרעות ברצפת הבטון. אל המגרעות הוספנו פח מגולוון כמחסום טרמיטים ואף מים. את הפח אטמנו אל אגנית הבטון שנוצרה בעזרת פריימר ייעודי וסרט ביטומני גמיש במיוחד. מפתן הדלתות, במקרה הזה, עשוי פולימר רב-תאי בציפוי אלומיניום כך שאיננו מהווה גשר קור משמעותי במעטפת המבנה.

בטון בתיבה

יוצקים אדני חלונות ומפתני דלתות מבטון בסדנה של רוי ברץ׳.

 

עוד לא מצאנו תחליף לקסם, לשמישות ולעמידות של רכיבי בנין מבטון. אפשרויות עיצוביות אינסוף. כאן בחרנו גוון שחרחר בשביל הניגודיות שתיווצר עם גמר טיח בהיר.

 

תבניות היציקה תפורות למידה, עם שיפועים מובנים ופינות מעוגלות. הן נחות עם הפנים מטה כדי שיקבלו מרקם חלק מלוחות המלמין. רובן יצאו מהתבנית ישר לאתר הבניה בצורתן המקורית וחלקן יקבלו ליטוש ועיבוד נוסף אחרי תקופת האשפרה. בכולן נחרוץ ״אף מים״ להגנת פתחי המבנה והטיח מזרזיפי מי גשם מיותרים.

בריכת מים על גג עץ

לא, זאת לא בריכת שחיה. אלא שלולית מתוכננת. מבחן הצפה ליריעות איטום הגג וגם תזכורת יפה לחוזק האדיר של קורות עץ.

Topping Out

לפי כל כללי הטקס – Topping Out באנגלית – צוות הנגרים בבית עץ עורכים משתה לציון התקנת הקורה העליונה ביותר בשלד המבנה. ענף עץ סמלי ממוסמר באותה ההזדמנות לגג, למזל טוב ושגשוג כלכלי. את הענף משאירים לא יותר מיממה, שלא ייחשבו הנגרים כתאווי בצע.

גג שטוח

גגות שטוחים הם לא באמת כאלו. תמיד יהיה בהם שיפוע קל לניקוז מי גשם.

בבניה טיפוסית מבלוקים ובטון מייצרים את השיפועים בעזרת בטון קל ואוורירי. בבית עץ יש כמה גישות – והחביבה עלינו היא עיצוב אגן הניקוז בעזרת שדריות עץ. בתמונות: שדריות שיפועים במרפסת גג; אגן מוכן לשכבת איטום.

JIT

כשחומרי בנין מגיעים לאתר רגע לפני שצריך אותם ובדיוק למקום שבו הם דרושים – מכונה הדבר בלעז: Just In Time Delivery. יש תורה שלמה מאחורי המונח, אבל בפשוטו הוא מיתרגם ליעילות. שימוש מושכל במשאבים שמייצר לנו זמן פנוי לדאוג לפרטים הקטנים. לא תמיד זה מצליח לנו אך תמיד לשם אנחנו שואפים. 

.

איטום אקוסטי

כאן אנחנו אוטמים מחיצה, בסמוך לממ״ד, שתפקידה הגנה אקוסטית. סרטים דביקים ייעודיים, מקופלים ומהודקים כמו בפיסול אוריגמי על הסדק שבהכרח נוצר בכל מפגש חומרים. איטום אוויר שכזה בין חלקי המבנה, ובין המבנה לחוץ, הכרחי ליצירת בידוד אקוסטי מכיוון שהדבר שמסיע גלי קול ביעילות המירבית הוא אוויר. כשאוויר לא זז הוא לא משמיע קול.

בטון חלקלק – חלק א׳

ב״לבנטין״ – את הפנים העליונות של הרצפה המבנית החלקנו תוך כדי יציקה וכעת, משעבר זמן האשפרה לבטון, אנחנו מלטשים ומשפרים אותה עוד יותר עם תמיסות מצופפות ואוטמות. ממסד הנדסי יצרנו ריצוף אדריכלי.

אין חור בדלי

בבית טיפוסי יש הרבה חורים שדרכם נכנס ויוצא הרבה אוויר. כשחוסמים את החורים האלו ניתן לחסוך עד כ-1/3 מהוצאות האנרגיה שדרושות לויסות האקלים בפנים הבית. בתמונה – היריעה הלבנה – מחסום אוויר שעוטף תקרה/רצפה ומאחה את התפר בין מחסום האוויר שיבוא בקירות קומת הקרקע לזה שבקירות הקומה מעל.

רום-שלח-רום-שלח

מדרגות עץ נשענות על שדריות עץ (stringers בלעז) שמסודרות לרוב בשלשות. בשדריות חותכים את מידות המדרגה הרצויה: ככה – אחת אחת – עד שנוצרת חתיכת עץ דמויית להב משור, או שורת שיני תנין, שעליה בסוף נשענים חיפויי המדרגות. רום-שלח-רום-שלח-רום-שלח… והנה מגיעים למעלה.

ממ״ד מעודן

מרחב מוגן דירתי עשוי הרבה בטון והרבה ברזל. כאן, אנחנו מוסיפים לו עדנה עם עטיפת עץ שתמולא בתאית. קבוצת החומרים הראשונה עתירה באנרגיה ומגיעה ממקורות שאינם מתחדשים. בקבוצה השנייה – חומרים ממקורות מתחדשים וממוחזרים.

קירות עולים

קירות עץ ראשונים החלו להתרומם ב״לבנטין״ – הבית הפאסיבי המזרח-תיכוני שאנחנו בונים במדרשת בן גוריון.

 

על הקירות, מבחוץ, יורכבו לוחות צמר עצים כבסיס לטיח צמנטי מסורתי. על הקירות, מבפנים, יבואו לוחות או-אס-בי (עץ שבבי) ואחריהם מרווח אוויר למערכות חשמל ומים שיסתתר מאחורי לוחות גבס ממורקים וצבועים. בתוך הקירות יבוא בידוד תאית (שגם הוא במקורו מעץ).

פונץ׳ בננה

רגע לפני מילוי והידוק אבן גרוסה בהיקף יסוד דוברה – אטמנו אותו בחומר צמנטי ייעודי ועטפנו אותו בלוחות בידוד מפוליסטירן משוחל (XPS). לוחות הבידוד עוד יקבלו הגנה נוספת של טיח פולימרי משוריין ברשת סיבי זכוכית. בינתיים, בשמש הקופחת, הוורוד והצהוב הזה מזכיר קצת פונץ׳ בננה.

תמונת פרופיל

יואב בגרמניה השבוע, בהכשרה אצל יונילוקס / וורו. אנחנו מתחילים לייבא את החלונות והדלתות שלהם

מעץ, עץ-אלומיניום, פי-וי-סי, ופי-וי-סי-אלומיניום עבור לקוחותינו. בתמונה מהבוקר – פרופילים פולימריים (uPVC) ממתינים בצייתנות להרכבה במפעל בסלמטל.

בטון – ממהרים לחכות

בשעה טובה – יצקנו את יסוד הדוברה ל״לבנטין״. פניו העליונים של הבטון המוחלק ישארו חשופים כרצפת קומת הקרקע. מיהרנו ליישם את עיסת הבטון במזג אוויר שרבי: פיזרנו תחמוצות ברזל, יישרנו, הידקנו,  ו-חיכינו לרגע המתאים להחלקה ידנית.  נחזור ונלטש את הרצפה קלות בשביל מראה עשיר וחלקלק.

חב״מ בטוש – ניסיון תיקון

עוד נלאה אתכם בפרטים רבים על קירות מחומר בניה ממוחזר (חב״מ), אך בינתיים, לרשומה הראשונה ברשומון שלנו, נראה רק תמונה.  אזה הנה, פניה של לבנת ניסיון שבטשנו מפסולת בנין גרוסה בשיטת "rammed earth".